رویدادها؛ خبرهای زرتشتیان و ایرانیان زرتشتی

در جهان ...

خجسته باد نوروز و سیزده بدر

  

Navroz Mubarak: Parsi community celebrates new year with food and festivities

پارسیان هند شناخته شده ترین جامعه زرتشتیان خارج ازایران اند . آنان که پس ازهجوم اعراب به ایران ؛ سرزمین اهورایی شان  را ترک کردند و به گجرات در هند پناه بردند ؛ همچنان جشن های و آیین های ایرانی به ویژه جشن نوروز با شکوه تمام برپا می کنند .

 


دکتر اسفندیار اختیاری نماینده ایرانیان زرتشتی ؛ ضمن ابراز همدردی با حادثه دیدگان سیل اخیر، به مناسبت روز

خورداد از ماه فروردین (ششم فروردین)، روز زایش و به پیامبری رسیدن اشوزرتشت اسپنتمان، پیامی را در اختیار خبرگزاری 

ایسنا قرار داده است که متن آن بدین ترتیب است:

خشنه اتره اهورهه مزداو

به نام دانای بزرگ هستی بخش

خورداد روز از ماه فروردین(ششم فروردین)، جشن نوروز را شکوهی صدچندان می بخشد، زیرا که “نوروز بزرگ” است،

 آن روز که جهان با شکوفه هایش رقصید و با پرندگانش آواز سرمستی و شادی سر داد که:”خوشا بر ما که به جهان آمده اشوزرتشت اسپنتمان” بزرگ پیام آور ایرانی.

و سی سال گردش بهار، شادی جهان را صدباره افزود، آنگاه که اشوزرتشت اسپنتمان به خورداد روز از ماه فروردین برای رستگاری جهانیان برخاست و برگزیده شد.

این روز بزرگ را به تمام راستی جویان شادباش می گویم.


دکتر اسفندیار اختیاری

نماینده ایرانیان زرتشتی

 

 


برگزاری جشن زایش اشوزرتشت در تهران

خبرنگار امرداد: فرشته جمشیدی

 خجسته زادروز اشو زرتشت نخستین پیام آور ایرانی ششم فروردین ماه در همایشگاه فرهنگی مارکار تهرانپارس با باشندگی شماری از همکیشان و مسوولان هازمان زرتشتی برگزار شد.
سخنرانی فرنشین انجمن زرتشتیان تهران، شاهنامه خوانی و اجرای موسیقی سنتی بخش های گوناگون این آیین بودند.

    به مناسبت روز تفت

بازدید مسوولان استان یزد از روستای زرتشتی‌نشین مبارکه

خبرنگار امرداد: گوهر برومندی

گروهی ازمسوولان استان یزد و شهرستان تفت در هشتمین روز از ماه فروردین به مناسبت نامگذاری این روز به نام «روز تفت»، از جشنواره‌ی نوروزی روستای زرتشتی‌نشین مبارکه دیدن کردند.

معاون استانداری یزد و فرماندار شهرستان تفت و مسوولان استان، فرنشین میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد و شهرستان تفت و شهردار و گردشگران داخلی و خارجی، با همراهی اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس ایران و شماری از کنشگران و چهره‌های سرشناس هازمان زرتشتی از نمایشگاه و جشنواره‌ی نوروزی روستای زرتشتی‌نشین مبارکه بازدید کردند. همچنین دومین اقامتگاه بوم‌گردی روستای هدف گردشگری مبارکه تفت در استان یزد گشایش یافت. استان یزد از پیشتازان در ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی در کشور است.

روستای مبارکه یکی از هفت روستای هدف گردشگری شهرستان تفت است که در بخش مرکزی این شهرستان جا دارد. سرو دوقلو، از جاذبه‌های طبیعی این روستا در میان زرتشتیان مبارکه به «سرو دوتا» نامور است. دیرینگی سرو دو قلو را ۵۵۰ سال گمانه زده‌اند و در نزدیکی آن آتشکده کوچکی برجا مانده است. سرو دو قلوی روستای مبارکه یکی از چهار میراث طبیعی شهرستان تفت است که در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۸ به شماره ثبت ۶۹ در فهرست آثار طبیعی به ثبت رسیده است. دبستان، آتشکده و دخمه از دیگر مکان‌های دیدنی روستا‌ی زرتشتی‌نشین مبارکه است.

شهر تفت در 20 کیلومتری جنوب غربی مرکز استان یزد قرار دارد، این شهرستان حدود 50 هزار نفر جمعیت دارد و یکی از 10 شهرستان خوش آب و هوای استان است. قله‌ی شیرکوه به عنوان مرتفع ترین نقطه استان با 4075 متر ارتفاع در این شهرستان قرار دارد

 

  سیزده بدر را در زیارتگاه های پیرنارکی و پیرسبز سپری کنید

سیزده بدر؛ در زیارتگاه های پیرنارکی و پیرسبز

با هماهنگی های انجام شده، دو زیارتگاه پیر نارکی و پیرسبز در روز سیزده فروردین ویژه زرتشتیان بود و همکیشان علاقه مند روز طبیعت را در این زیارتگاه ها سپری کردند و جشن گرفتند

پیرنارکی در هشتادوپنج کیلومتری مهریز در استان یزد قرار دارد .و درفهرست آثار ناملموس ملی به ثیت رسیده است و از جاذبه های مهم گردشگری در استان یزد.

در باره اهمیت پیرنارکی به ویژه نزد زرتشتیان روایت شده اینجا پناهگاه نازبانو دختر یزدگرد سوم از شاهدخت های پارس بوده که برای در امان ماندن از اعراب به آنجا در کوهستان بجینگ پناه برده بود .

 


جشن زایش زرتشت در شیراز

جشن زایش اشوزرتشت در ششم فروردین در شیراز برگزار شد.

پسین ششم فروردین برابر با خرداد روز، این برنامه در باغ وقفی انجمن زرتشتیان شیراز برگزار شد.

در ورودی تالار روانشاد یزدانی با آیینه، گلاب و نقل به مهمانان خوش امد گفته می شد.

آغاز گر برنامه گاهنبارخوانی توسط موبدیار سرور تاراپوروالا بود، در ادامه گاتها خوانی توسط گروه سرود جوانان زرتشتی انجام شد


  

 

ششم فروردین، زادروز اشو زرتشت بر شما دوستداران اندیشه، گفتار و کردارنیک شاد و فرخنده باد

انجمن فرهنگی زرتشتیان پاریس...